Pire İlaçlama

Pire İlaçlama

Pire İlaçlama temel olarak çok dikkatli olarak yapılması gereken bir işlemdir. Pireler yapısı gereği diğer istilacı haşerelerden daha büyük riskler taşımaktadırlar. Ofis, Ev, Okul, Depo gibi iç mekanlarda çok kısa sürede 10 kata kadar çoğalma kapasitesine sahiptirler bu da ilaçlama işlemine çok hızlı bir şekilde müdahale edilmesini gerektirmektedir. Pirelerden çeşitli yerlerde satılan ilaçlarla kurtulmak o kadar kolay değildir. Bizim tavsiyemiz Pire İlaçlama Konusunda mutlaka profesyonel bir firma ile çalışılmasıdır.

Pireleri kontrol etmenin en güvenli yolu ilkbaharın sonlarına doğru tespit ve pire ile mücadeleye başlamaktır. Evinizde zıplayan pireler gördüğünüzde bu gözle görülen pireler toplam pire nüfusunun sadece %5 ini oluşturmaktadır. Asıl nüfus evinizdeki karanlık ve ulaşılması zor alanlarda bulunan larva koza ve yumurta şekillerinde bulunmaktadır.

İstilacı bir tür olan pirelerin mekanlardan uzaklaştırılması için mekan sahibi ve ilaçlama ekiplerinin birlikte çalışması ve bu çalışmada hem kimyasal hem de fiziksel uygulamaların planlamaya dahil edilmesi önemlidir.  Yetişkin pirelere yönelik olarak yapılan zemin Pire İlaçlama çalışması bu problemin tamamen giderilmesinin ardından evde bulunan ve pirelerin yoğunlukla bulunması muhtemel alanlara doğru genişletilmelidir.

Evlerde ve mekanlarda bulunan koltuk, yatak, battaniye, kilim, halı, yün gibi eşyalar çok titiz bir şekilde incelenmeli ve ilaçlanmalıdır. Pirenin istila yoğunluğuna ve pire ilk görüldükten sonra Pire İlaçlama hizmetinin başlamasına kadar geçen süreye göre tek seferlik uygulama yeterli olmayabilir. Bu şekildeki durumlarda ilaçlama bir süreç içerir.

Pire İlaçlama Fiyatları

Pire kanatsız küçük kan emici bir canlı türüdür. Pireler özellikle bahçeli evlerde, evde evcil hayvan besleyen kişilerde ve elverişli çevre koşullarında görülürler. Oldukça küçük olan bu canlılar insanlar için de oldukça tehlikelidirler. Hayvan ve insan fark etmeksizin oradan oraya dolaşıp sürekli kan emen canlılardır. Bu yüzden insanlar için büyük bir tehlike arz etmektedir. Tek ve kalıcı çözümü ise  ilaçlama işlemidir. Bu işlemle tamamen yok olmaları kaçınılmazdır.

Pireler bulunduğumuz her alanda karşımıza çıkan canlılardır. Parklarda, ağaçlarda, sokak hayvanlarında ve hatta insanlarda dahi bulunmaktadırlar. Pireleri hayvanlar dışında insanlar üzerinde gözle fark etmeniz neredeyse imkânsızdır. Çünkü çok çabuk hareket ederler. Ve varlıkları ancak ısırık izleriyle anlarsınız. Yalnızca tek bir pire bir insana ciddi zarar verebilir.

İçerik Rehberi

Bedeninizin her bir yerini ısırarak kanınızı emerek beslenir. Isırılan bedeninizde kırmızı lekeler oluşur. Bu lekeler çok kaşındırıcı ve acı verici lekelerdir. Bu ızdırabın yanı sıra bedeninize bulaşan mikroorganizmalar da ciddi sorunlara neden olabilir. Özellikle çocuklarda ve hassas bünyeye sahip olan kişilerde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Çünkü pireler insan ve hayvan kanıyla beslenen oldukça fazla mikrobu barındıran canlılardır. Hayvandan insana geçtiği için her bir ısırığında çeşitli bulaş hastalıklarını taşır.

Bu durum sağlık açısından çok tehlikelidir. Pirelerle karşılaştığınız andan itibaren profesyonel destek almanız gerekmektedir. İlaçlama işlemi ile hem kendinizi hem de evdeki hayvan dostlarınızı garanti altına alabilirsiniz. İlaçlama işlemi tam donanıma sahip olan firmamız tarafından özenle yapılmaktadır. Evde beslemiş olduğunuz evcil kedi ve köpeklerde bu sorun sık sık yaşanmaktadır. Her ne kadar hayvanlarınızın kişisel temizliğine özen gösterseniz de pirelenmeleri an meselesidir. Çünkü yapıları gereği bu canlılar pirelenmeye uygun canlılardır.

Parklarda gezinen evcil hayvanlarınız mekândan ya da diğer hayvanlardan pire kapabilir. Pireler hayvanlara ya da insanlara geldikleri an ilk yaptıkları şey beslenmeleridir. Siz hayvanınızla birlikte dışarıdan geldiğiniz an, hayvanınız anormal davranıyorsa ve deli gibi kaşınıyorsa üzgünüz maalesef hayvanınızda pire var demektir. Bu hayvanı o anda gözle görmeniz imkânsızdır.

Pireler sandığınızdan daha zeki hayvanlardır. Yalnızca beslenmek için avlarını rahatsız ederler. Evin herhangi bir köşesinde sessizce acıkmayı beklerler. Acıkınca ise insan yâda hayvan fark etmez hemen beslenmeye koyulurlar. Bu yüzden evde olan pirelerle mücadele etmeniz imkânsızdır. Profesyonel bir destek almanız şarttır. Evinizin her bir odasına saklanıp çeşitli bakterileri ortamlara yaymaya büyük bir hızla devam eder. Bu durum karşısında ise siz ve hayvanlarınız ciddi zarar görebilirsiniz. Firmamız bu konuda üstün başarı sağlamaktadır. Evin neresine saklanırsa saklansın, uzman ekibimizden kaçması imkânsızdır.

Pire İlaçlama Hizmeti

Pireler ile ilgili olarak ilaçlama hizmetini sağlayan lider firmamızla bu haşere sorununuzdan tamamen kurtulmanız mümkün hale gelmektedir. Şirketimiz sahip olabileceği tüm donanımlara sahiptir. İşlerini büyük bir titizlikle gerçekleştiren tecrübeli ekibimizle garantili hizmet sunmak her zaman ayrıcalığımız olmuştur. Evlerde ya da hayvanlarda fark edilen pireler maalesef birçok kişi tarafından yeterince önemsenmemektedir.

Çünkü kendi geçici çözümlerini sağlamayı tercih ederler. Pire görünen hayvanı yıkamayı tercih ederler. Böylece pirelerden kurtulabileceklerini zannederler. Oysa bu yaklaşım son derece yanlıştır. Çünkü pirelerin büyük bir çoğunluğu beslendikten sonra o bedeni terk ederler. Böylece duş almakla o hayvan pirelerden kurtulamaz. Yapılması gereken en etkili çözüm yolu ise elbette ilaçlama işleminden geçer. Hayvanın kişisel temizliği her ne kadar önemli olsa da ilaçlama işlemi kesin çözümdür.

Firmamız bünyesinde yer alan ilaçlarımız hayvanınıza hiçbir zarar vermeden, onu pirelerinden tamamen kurtarmaktadır. İlaçlama işlemi hem evinize hem de hayvanınıza yapılmalıdır. Böylelikle pirelerin bulunabileceği her yer kontrol altına alınmış olur. Kesin ve kalıcı bir çözüm için ilaçlama işlemini tecrübe sahibi kişilerin yapması gerekmektedir. Kullanılan ilacın doğru miktarda hazırlanması en önemli etkendir. Doğru miktarda ayarlanmış bir ilacın ise, profesyonel bir şekilde uygulanması gerçekten çok önemlidir.

Bu yüzden pire sorunlarınızı tamamen ortadan kaldırmak için firmamızla iletişime geçmeniz oldukça önemlidir. En uygun fiyat aralıklarımızla her bütçeye uygun profesyonel işçilik sergilemeye tüm hızımızla devam ediyoruz. Sağlığınızı ve ev dostu hayvanınızı yalnızca bir telefonla koruma altına almanız sizin için kaçınılmazdır.

Pire İlaçlama İstanbul

Pire Yapısı

Pireler, Siphonaptera takımını meydana getireni, kanatları olmayan kan emici bir  böcek türüdür. Ilıman iklimlerden kutup bölgelerine kadar yayılabilen bu istilacı böcekler özel vücut yapıları sayesinde memeli ve kuşların derilerine tutunarak kanlarını emmektedirler. Genellikle köpek, kedi, insan, tavşan ve kümes hayvanlarında bulunan pireler  ısırdıkları yerleri uyuşturmak için kullandıkları salgı kaşıntı yapar. Alerjik bir etkiye sebep olursa deride kızarıklar meydana getirmektedirler.

Pire ısırıklarında alerjik reaksiyonun yaygın belirtileri

-Çok Yoğun kaşıntı
-Vücudun farklı bölgelerinde döküntü veya kurdeşen
– İnsanlarda Nefes darlığı veya hırıltılı solunum
– Sebepsiz yere yüzün, ellerin, ağzın veya dudakların şişmesi
– Kişide Mide bulantısı
– Kişide Göğüs ağrısı.
– Ve en önemlilerinden biri olarak anafilaksi

Pireler diğer bir çok hastalığın taşıyıcısıdırlar.

Pireler Tarafından Taşınan Muhtemel Bazı Hastalıklar

 • Verem
 • Dizanteri
 • Tifüs
 • Sarıhumma
 • Veba

Özellikle keme piresi vebanın insanlara bulaşmasında baş rolü oynamış ve bu pirenin akraba türleri ortaçağ Avrupa nüfusunun  1/4 ünün ölümünden sorumlu olmuştur. Taşıdıkları Yersinia pestis isimli  bakteri insanlara bulaştığı zaman ölümcül etkiye sahip hıyarcıklı veba hastalığı meydana getirebilir. Tüm dünyayı etkisine alan bu veba salgını yalnızca 14. yüzyılda yaklaşık 200 milyon kişinin ölümüyle sonuçlanmıştır. Bu bilgi ışığında dünyanın en tehlikeli böceklerinden biridir demek yanlış olmaz diye düşünmekteyiz.

 

PİRELERİN YAŞAM DÖNGÜSÜ

Pire Yumurtaları

Pirelerin yaşam döngüsünün başlangıcı dişi pirenin üzerinde yaşadığı canlıdan beslendikten sonra bıraktığı yumurtaları ile başlamaktadır. Bu yumurtlar minik beyaz nesne şeklindedir ve büyüklükleri kum tanesinden daha küçük olmaktadırlar. Sadece 1 adet yetişkin dişi pire günde 30-50 arası yumurta bırakabilmektedir. Yumurtalar üzerinde yaşadığı tüylü canlının kürkünde yaklaşık 20 li kümeler halinde bulunmaktadır.

Bu yumurtalar üzerinde yaşadığı konakçı hareket ettikçe ve bu konakçı evde ya da açık havada bir yerlerde yatıp sürtündükçe ev ya da mekâna dağılacaktır. Pire yumurtaları bir evde bulunan pire nüfusunun yarısını temsil etmektedir.

Pire yumurtalarının gelişme süreci 2 gün ile 14 gün arasında değişmektedir ve bulundukları ortama onlar için uygun hale geldiğinden yumurtadan çıkacaklardır. Hava soğuk ve kuru ise yumurtadan çıkma süreci uzayacaktır. Ilık ve nemli ortamlarda pireler yumurtadan çok daha hızlı çıkmaktadırlar. Yumurtadan çıkan pire artık pire larvası olmuştur.

 

Pirelerin Yaşam Döngüsü

 

Pire Larvası

Yumurtadan çıkan pire larvaları kördür ve ışık olan ortamda dışarı çıkmaya çekinecektir. Bu larvaların boyu 0,6 cm kadar çıkabilir. Organik kalıntılar ile beslenen larvalar birkaç hafta içinde gelişirler. Larvaların rengi şeffafa yakın beyazdır. Larva halindeki pireler evdeki pire popülasyonunun %35 ini oluştururlar. Ortam larvalar için uygunsa yumurtadan çıktıktan 6 ile 20 gün arasında koza örme aşamasına geçerler. Bu koza ile birlikte pirelerin yaşam döngüsündeki bir sonraki aşamaya geçilmiş olur. Pirelerin bu koza aşamasına pupa denir.

Pire Pupası

Pupa aşaması evdeki pire nüfusunun %10 luk kısmını oluşturmaktadır ve yetişkinlikten önceki son aşamadır. Pupa aşamasında koza, pireyi yetişkin olana kadar geçen 3-7  gün süresince korumaktadır. Ancak içinde bulunduğu ortamın koşulları pirenin kozadan çıkmasına uygun değilse  aylarca ve hatta yıllarca koruyabilmektedir.

Pire kozalarının özel bir yapısı vardır. Halı içlerinde ve çok güçlü olmayan süpürgelerden rahat bir şekilde çıkmasını engelleyen bir yapışkanlığa sahiptir. Bu koza ayrıca temizlik için kullanılan standart kimyasallara karşı da bir koruma sunmaktadır.

Kozalar uygun bir konak ve şartlar oluşmadan kozadan çıkmaz. Bu algıları titreşimler, evde hareket, karbon monoksit seviyeleri ile bağlantılıdır. Kendini besleyebilecek bir ortam oluştuğundan kozadan çıkarlar. Diğer durumlarda koza içerisinde kalmaya devam edebilirler.

 

Yetişkin Pireler

Kozadan çıkan pireler artık yetişkin pire aşamasındadır. Pire kozadan çıktıktan çok kısa süre içinde beslenme ihtiyacı hissedecektir. Kendine hemen bir konakçı bulması gerekmektedir. İlk beslenmenin ardından pireler 1-2 gün içinde üreyip yumurta bırakmaya başlayabilirler. Dişi pirelerin yumurta bırakması için kan elde etmesi şarttır.

Yeni yetişkinliğe erişen pirelerin gövdeleri düzdür. Boyutları çok ufak olan yeni yetişkin pirelerin renkleri de koyudur. Evde evcil hayvan gibi bir konakçı bulduktan sonra renkleri açılacak ve göz ile tanımlanabilecek pire formuna kavuşacaklardır. Yetişkin pireler zamanlarının büyük kısmını konakta geçirirler ve beslenme , yumurtlama ve üreme aşamasında konakçı üzerinde birkaç aya kadar kalabilirler.

 

Pirelere İlaçlama Nasıl Yapılır?

Pireler çok hızlı hareket ettikleri için, yok edilmesi en zor olan haşere türlerinden biridir. Kimyasal haşere ilaçları çoğu zaman yanlış kullanımı pireyi yok etmek için yeterli olamamaktadır. Müşteri ile diyaloglarımızda ve önceki tecrübelerimizde anlaşıldığı gibi; klasik ilaçlama yöntemi olan pompa (pulverizatör) ile hazır satılan haşere ilaçları tam olarak verimli olamama ihtimali büyüktür.

Çünkü haşere ilacı klasik pompa sistemi ile enjekte edildiğinde, pireler hemen o alandan uzaklaşır ve güvenli bir alana geçerler. Tehlike bittiğini ve haşere ilaçlarının etkisinin geçtiğini sezinledikleri anda tekrar gözükmeye başlarlar. Pireler için en ideal yöntem ULV – soğuk sisleme uygulamasıdır. ULV cihazı ile, önceden hazırlamış olduğumuz profesyonel kullanıma uygun haşere ilaçları, sisleme yöntemi ile uygulanır. Sisleme yönteminde, pirelerin kaçabilecekleri en küçük alana bile ilaç tesir eder. Bu sayede pirelerin hepsi imha edilmiş olur. ULV – soğuk sisleme teknolojisi ve kimyasalları pahalı olduğundan ötürü firmalar tarafından pek tercih edilmez. Fakat pireler ilaçlanırken için en ideal çözüm yöntemidir.

 

Pire İlaçlama

 

Pire sorunu ortamda var olan pirelerin yok edilmesiyle bitmiş sayılmaz. İlaçlama öncesinde veya anında pireler yumurta bırakır. Bu durumda alanda 15 gün içinde yeni pireler oluşmaya başlayacaktır. Yeni oluşan pireler, önceki ilaçlamanın etkisiyle yok olma ihtimali büyüktür.

Pire İlacı Nasıl Olmalıdır?

Pire ilacı diğer haşere ilaçlarından çok daha farklı etken maddeye sahiptir. Önemli olan kokulu ve çok zehirli olarak tabir edilen ürünlerin, aslına bu haşereler için tasarlanmadığını bilmektir. Haşere ilaçlarının çoğunun etiketinde “pire için etkilidir” amblemi bulunmaz. Bulunan nadir pire ilaçlarında da yüksek etki sağlamaz. Çünkü ilaçlama yapılacak alan ve kullanılan ekipman değişiklik gösterebilir. Firmamız bu konuda yüksek tecrübeye sahiptir.

Dünya Üzerinde 1600 Çeşit Pire Bulunmaktadır.

Pireler, siphonaptera takım grubunu oluşturan, küçük kanatsız, çok hızlı zıplayarak hareket eden haşere türüdür. Pireler çeşitli oluşumlar ve bölgesel değişimler sonucunda yaklaşık 1600 çeşidine rastlanmıştır. Dünyanın bir çok bölgesinde yaşayabilen pireler, tropikal bölgelerden, ılıman bölgelere hatta kutuplar gibi çok soğuk bölgelerde bile yaşayabilecek bir yapıya sahip olmuşlardır. Memeli hayvanlara ve çeşitli kuşlara tutunarak yer değiştirme özelliğine sahiptirler. Yer değiştirirken son derece önemli hastalıklara sebebiyet verme ihtimalleri çok büyüktür. “Keme piresi” (Xenopsylla cheopis) olarak adlandırılan pire türü ve yakın türleri, orta çağ zamanların da  bölge nüfusunun büyük bölümünün ölümüne sebep olmuştur.

Pireler dış parazit olarak tanımlanır. İnsan ve hayvan kaslarına, bağırsaklarına yerleşen iç parazitler gibi, deri dışında benzer özellikler gösterirler. Pirelerin hayatlarını kan emerek devam ettirler. Boyları çok küçük, ortalama uzunluğu 1,5 mm – 3,3 olarak genel olarak boyutlandırılır. Genellikle  pirelerin dış tabakası koyu renktir. Isırdıkları yerin, uyuşması için kullandıkları salgı kaşıntı oluşturur.

Alerjik reaksiyon gösterme ihtimali olabilmektedir. Genel olarak taşıdıkları “yersinia pestis” adlı virüs, insanlara bulaştığı taktirde “hıyarcıklı veba” haslığı oluşabilmektedir. Bu ölümcül bir hastalık türüdür. Pire sorunu ile karşı karşıyaysanız çok kısa sürede bu haşerelerin yok edilmesi gerekir.

PİRELER İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 

EVCİL HAYVANLARINIZI VE EVİNİZİ PİRELERDEN KORUMAK İÇİN 8 İPUCU

Evcil hayvanlarımızı dışarıda gezdirmemiz onların en sevdiği şeylerden olsa da bu pirelerin evcil hayvanlarımıza bulaşmasının temel yollarından biri olmaktadır. Bu pire bulaşmasından kaçmak zor olsa da bu olasılığı sınırlandırmanın bir takım yolları mevcuttur. İşte size birkaç ipucu:

 1. Mümkün olduğunda patika yollar yerine yürüyüş için düzenlenmiş ve yoğun bitki örtüsünden uzak yerleri seçin
 2. Pireleri belli edecek açık renkli elbiseleri tercih edin. Pantolon ve uzun kollu gömlekler bu konuda size daha yardımcı olacaktır.
 3. Köpeğinizi uzun çimen ve yoğun bitki örtüsünde yapacağınız etkinliklerde mümkün olduğunca tasmalı tutmaya özen gösterin.
 4. Evinizin çevresinde bulunan uzun otlar ve başka tür otları olabildiğince temizleyin ya da çok kısaltın.
 5. Evcil hayvanınızla yapacağın ev dışı etkinlik ve yürüyüşlerden sonra kıyafetlerinizi ve vücudunuzu kontrol edin.
 6. Evcil hayvanınızda pire koruyucu organik ilaçlar kullanabilirsiniz.
 7. Ormanlık bir yerde iseniz yabani hayvanları eviniz ve bahçenizden uzak tutmak için elinizden geleni yapın.
 8. Pire nüfusunu yok etmek ve kontrol altında tutmak için mutlaka pire ilaçlama konusunda uzman bir firmadan destek alarak pirelerin yerleşeceği alanların tespiti ve önlenmesi için destek alın.

 

Pireler Evime Zarar Verebilir mi?

Pireler direkt olarak evinize zarara veremez ancak evinizde bulunan hayvanlarınız ve insanlarınız için büyük bir risk oluşturma kapasitesine sahiptirler.

Pireler yukarıda da bahsettiğimiz gibi insanlar üzerinde önemli ölçüde alerjik etkilere sebep olabilmektedirler. Ayrıca nadir durumlarda tifüs ve hıyarcıklı veba olarak adlandırılan hastalıkların da taşıyıcısı olmaktadırlar.

Evcil hayvanlarınız da pire ısırıklarından kaynaklanan kan yitimi sebebi ile anemik bir durum içine düşebilirler.

Pireler güçlü bir yaşama potansiyeline sahip olduklarından ev de bulunan halı, kumaş ve evcil hayvan kürklerini dışkıları ile kirletmektedirler. Geniş kapsamlı temizlikler bu konuda sizleri rahatlatacaktır. Ancak kalıcı çözüm olmayacaktır. Pire ilaçlama konusunda bu konuda uzman desteği almanız şiddetle önerilir.

 

Pireler Eve Nasıl Girebilirler?

Pireler evlere genel olarak dışarıda yapılan açık hava aktiviteleri ile  evcil hayvanlar ve sokak hayvanlarının ev giriş kapına yapın eşyalara bulaştırmaları sonucu girer.

Pireler Nasıl Görünür?

Pireler görünüş olarak kahverengi renkten kırmızıya çalan kahverengiye değişen renklere sahip ince gövdeli kanatsız canlılardır.  Kanatları olmadığı halde konakçı değiştirirken çok uzun mesafelere zıplayabilirler. Kılla kaplı vücut yapısına sahip olmaları onların konakçıya bağlanmasını kolaylaştırmaktadır. Erişkinler yaklaşık 2.5 mm uzunluğu sahip olup fark edilmelerini zorlaştırmaktadır.

 

Pireler Nasıl Bu Kadar Yükseğe Sıçrar?

Pirelerin nasıl bu kadar yükseğe sıçradığı konusu 1967 yılında bu konu üzerinde araştırma yapan ve bir zooloji uzmanı olan Dr. Henry Bennet-Clark tarafından incelenerek bilim dünyasının kabulüne sunulmuştur. Dr. Henry Bennet-Clark yaptığı araştırmalar sonucunda pirelerin resilin adı verilen bir proteinden yapılmış elastik bir ped yardımı ile sıçradığını bulmuştur. Gerilmiş yay gibi kullanılan bu pedi serbest bırakarak kendilerini havaya fırlatmaktadırlar.

Ancak bu araştırma yayınladığından başka tartışmaları da peşine getirmiştir. Peki yay mekanizması olarak kullandıkları bu sistemdeki kuvveti yere nasıl aktarıyorlardı. Zıplamaya yetecek bir güç  topluyorlardı ama aktarım noktası neresiydi. Dr. Bennet-Clark pirenin kaval kemiği ve Tarsus denilen kemiklerinden aşağı itildiğine inanmıştı. Başka bir pire araştırmacısı olan Mirriam Rothschild ise pirelerin trokanterlerini yani dizlerini kullanarak kendilerini fırlattığına inanmaktaydı.

 

Türkiye’de Sıklıkla Görülen Pire Türleri Nelerdir?

Türkiye’de sıklıkla görülen pire türleri:

-Köpek Piresi

-Kedi Piresi

-Kuş Piresi

-Sıçan Piresi

-Fare Piresi

– İnsan Piresi

– Sincap Piresi

– Tavşan Piresi

– Güvercin Piresi

– Muhabbet Kuşu Piresi

– Kumru Piresi

– Papağan Piresi

– Domuz Piresi

vb tüylü hayvanlara ait pirelerdir.

 

Pire Nasıl Bir Ev Seçer?

Pireler genel olarak konakçıya ihtiyaç duyalar bu sebeple kedi, köpek gibi evcil hayvanların bulunduğu evleri severler.  Ayrıca tozlu, tüylü eşyalar ve halılar favori alanları olduklarından bu eşyaların bolca bulunduğu evler pirelerin yaşam döngüleri açısından daha elverişlidir. Hareket algıları gelişmiş olduğundan titreşimlerin ya ev içi hareketlerin çok olduğu yerler kozalarından çıkmaları açısından tetikleyici olmaktadırlar.

Pirenin bir eve girmesinin en yaygın yolu bir kedi ve köpek üzerinden eve girmesidir. Ancak pireler eski eşya ve mobilyalarda da tutunabildiklerinden aldığınız ikinci el bir eşya ile de pireleri evinize sokabilirsiniz. Evde kapı altlarındaki boşluklar, ev dışında bulunan çatlaklar, pencere perdelikleri ve vb alanlardan da evlere giriş yapabilmektedirler.

 

Pireler Evinizde Ne Kadar Süre Yaşar?

Buradaki püf noktası pirelerin yumurta bırakabildiği alanlardır. Örneğin evcil hayvanların yattıkları yerlere, kürklerine, yere düşecek yumurtaların gelişme ortamı bulabileceği eşyalara kadar değişebilir. Pireler birkaç ay içinde 500 yumurta bırakabilirler. Küçük zemin çatlaklarına, halılara ve eşyalara yapışan pireler ortam koşullarına göre aylarca koza içinde durabilirler. Bu da uzun süreli tatile giden ev sahibinin bu süre sonunda eve geldiğinde pire sorunu ile kaldığı yerden devam etmesine neden olur.

Ortam koşullarına göre yıllarca pirelerle iç içe yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Tüm çabalarınıza rağmen pire sorunundan kurtulamıyorsanız uzman bir ekipten destek almanızın zamanı gelmiş demektir.

 

Pire Isırığı Nedir?

Pire ısırığı, kanınız ile beslenmekte olan pireden dolayı oluşan ve teninizde görünen kızarık ve şişliklerdir. Ancak pire ısırıklarının insanlarda devam eden bir soruna yol açma olasılığı çok düşüktür. Kısa süren hafif bir rahatsızlık ve ufak bir tahriş belli başlı etkileridir. Ama bunun bir istisnası bulaşıcı hastalık taşımalarıdır. Daha önce yukarıdaki yazıda bahsettiğimiz gibi dünya nüfusunun yarısını n yok olmasına sebep olacak bir salgına yol açmışlardır. Bu sebep ile pire ilaçlama konusundan çekingen davranmamak gerekmektedir.

 

Pireler Nerelerde Bulunurlar?

Pireler sıcak havayı çok severler ve bu zamanlarda çok aktif haldedirler. Mekanların dışında pireler gölgeli, serin ve nem içeren yerlerde bulunurlar. Ağaçların ve bitkilerin çevresinde yaşamaktadırlar. Bu bölgeden geçen bir konakçı bulurlarsa hemen üzerine atlarlar. Eve giren kedi, köpek gibi hayvanların boyun, karın, kulak ve karınlarının etrafında ikamet ederler. Evinize giren pireler konakçı hayvanlardan evin diğer bölümlerine atlarlar. Pir ilaçlama yapılırken bu alanlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Pireler İnsanları Isırır Mı?

Bu soruya vereceğimiz en net cevap evet olacaktır. Ama evcil ve yabani hayvanları rahatsız eden pire türleri insanlar üzerinde yaşama maktadır.

 

Pireler neden ısırır?

Pireler kan ile beslenir ancak dişi pireler yumurtlamak için mutlak kana ihtiyaç duyarlar. Kan ile beslendikten sonra dişi pire yumurtlar. Yani beslenme dışında pirelerin çoğalması için kana ihtiyaçları vardır.

Pire Isırıkları Neden Kaşınır?

Pire ısırıklarının kaşınmasının sebebi pirenin tükürüğüdür. Pire ısırdığı zaman salgıladığı tükrür vücut tarafından alerjen olarak algılanmaktadır. İnsan bağışıklık sistemi bu pirelerin oluşturduğu alerjeni vücuttan atmak için kimyasal histamini bu alana gönderir. Histamin kaşınmanızın ve ısırık alanının şişmesinin temel sebebidir. Çoğu insanda bu tepkime olur.

 

Pire Isırıkları İnsanlarda Nasıl Görünür?

Pire sizi ısırdığı süreçte deriniz minik ama rengi değişmiş bir şişlik oluşur ve bu ısırığın çevresinde rengi olmayan bir halka görülmektedir. Bu ısırıklar bir hat boyunca ve bir ısırık kümesi şeklinde görünebilmektedir. Isırıkları en fazla bacaklarınız boyunca görebilirsiniz. Eğer oturarak ve yatarak zamanınızı geçirmiyorsanız bu ısırıklar çok az oranda diz üstünde görünür.

 

Kimler Pire Tarafından Isırılma Riski Altındadır?

Pireler genel olarak hayvan kanı ile beslendikleri için hayvanları ısırmayı tercih etmektedirler buna karşın etrafta bir hayvan mevcut değilse  hemen herkesi ısırabilirler. Pireleri çeken genel tetikleyiciler titreşimler, hareketler, solumun sebebi ile ortaya çıkan karbondioksit ve vücut ısısı olarak sıralanabilir

 

Pire Isırıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Pire ısırması durumunda genelde bir tedaviye gerek duyulmamaktadır. Reçetesiz satılan kaşıntı önleyici merhemler ile antihistaminikler kaşıntı oluşturan sıkıntıları gidermeye yardımcı olabilmektedir. Ancak alerjik reaksiyon , ateş, ve baş ağrısı gibi belirtiler oluşması durumunda mutlaka bir sağlık uzmanından destek alınması gerekmektedir.

 

Pire Isırıklarının Kaşınmasını Nasıl Durdurabilirim?

Lütfen pire ısırıklarını kaşımayın. Kaşıma sırasında oluşabilecek tahrişler iltihap kapma riskinizi arttırmaktadır. Yanlışlıkla kaşırken cildinizi tahriş ederseniz o alanı sabun ve su ile yıkayınız. Pire ısırıkları normalde birkaç günde geçer ve yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu kaşınmayı durdurabilecek birçok reçetesiz ilaç vardır.

 

Pire Tarafından Isırılmayı Nasıl Durdurabilirim?

Pire ısırıkları ile mücadele etmenizin en güvenli yolu pire ilaçlama uzmanlarından destek almaktır. Yani pirelerden kurtulursanız bu ısırıklardan da kurtulursunuz. Pire ilaçlama uzmanları size bu konuda yardımcı olacaktır. Bunun dışında kendi alacağınız önlemler

– Sık sık evcil hayvanlarınızı kontrol edin.

-Pire tarağı kullanarak evcil hayvanlarınızın kürkünü tarayın ve bu tarama sonrası pire tarağını kontrol ederek sıkışan bire var mı diye bakın. Bu tarama sırasında pire görürseniz pire tarağını sabunlu bir suya daldırın.

-Pire Şampuanı kullanarak evcil hayvanlarınızı pireden korumaya çalışın

-Bir veterinere danışarak reçeteli ve reçetesiz pire ilaçları kullanın.

-Evcil hayvanlarınızın yataklarını sık sık temizleyin ve yıkayın. Yattıkları yerlerdeki yatak ve örtüleri birkaç günde bir sıcak suda yıkayın. Kurutma kullanıyorsanız ve bu yataklara zarar vermeyecekse yüksek ısıda kurutun.

– Vakum makineleri yani yüksek emiş gücüne sahip elektrik süpürgeleri ile halı, kilim, koltuk gibi eşyalarınızı süpürün ve süpürgeyi ev dışında hemen boşaltarak temizleyin.

 

Pireler Nasıl Hastalık Bulaştırır?

Pireler vektör canlılar yani insanlar ile hayvanlar arasında hastalık taşıyabilen parazitler olduklarından ısırıkları ile hastalıkları yayarlar. Vektör sınıflandırmasında yer alan zararlıların hemen hemen hepsi kan emicidir. Pire istilasına maruz kalan evlerde çocuklar büyüklere göre daha çok risk altındadırlar.

 

Pire Isırığının Alerjik Reaksiyonu

Pire ısırığı alerjik açıdan küçük çocukları ve alerjisi olanları kötü etkileyebilir. Belirtileri şişme ve kaşıntı şeklindedir. Isırık çevresi kaşıntı ve ağrı yapabilir. Nadir durumlarda kurdeşen ve kızarıklık da görülebilmektedir. Isırılan bölgeyi kaşımak ikinci bir enfeksiyonun oluşmasına neden olabilir. Bu konuda öncelikle sağlık uzmanlarına danışmalı ve evinizi pire ilaçlama uzmanlarına kontrol ettirmelisiniz.

 

Pire İlaçlamadan Kaç Saat Sonra Eve Girilir?

Pire ilaçlama da kullanılan ilaçlar belirli bir sürede etki etmektedirler.  Bu sebeple ilaçlamadan sonraki birkaç gün içinde de pire görmeye devam edebilirsiniz. Pire ilaçlama sonrası uymanız gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır.

 • Böcek ilaçları insanlar ve evcil hayvanları da etkileyebileceğinden pire ilaçlama soran en az 2 saat sonra evinize girmeniz gerekmektedir.
 • Pire ilaçlama sonrası doğru verim almak için ilaçlanan alanın en az 14 gün boyunca temiz kalmasına özen gösterin ve sık sık vakumlayın
 • Pire ilaçlamadan önce evcil hayvanlarınızı pireden temizleyin ve ilaçlama sonrası bu tedaviye devam edin.
 • Evcil hayvanınızın yatağını sık sık sıcak su ile yıkayıp kurutun.
 • 14 gün sonundan derin temizlik yapın.

 

Pire Yumurtası Neye Benzer?

Pire yumurtaları çok küçük pirinç tanelerine benzemektedirler. Pire yumurtalarının gözle görülmesi zordur. 0,5 mm den daha büyük olan yumurtalar ovaldir ancak nadir görülürler. Yaklaşık bir kum ya da tuz tanesi boyutlarındadırlar. Yaşam döngü sürecine göre parlak beyaz, kirlik beyaz veya yarı saydam renktedirler.

İnsanlar sıklıkla pire yumurtalarını kepekle karıştırırlar. Ancak saç kepeği ile pire yumurtası arasında bariz farklar bulunmaktadır. Kepek ve pullar düzensiz şekilde iken pire yumurtaları eşit şekilde ovallerdir.  Kepekler evcil hayvanların saçlarına yapışır ve zor çıkar. Pire yumurtaları ise kaygan olup kolayca çıkar ve başka yerlere yayılabilirler. Bir de pire yumurtalarının yetişkin pirelerin atığı olarak sindirilen pire kirinden farklı şeyle r olduğunu da hatırlatmak isteri. Pire yumurtası tuz tanesine benzerken pire kiri daha çok karabiber lekesine benzer. Pire kiri de görmek pire alarmı vermek anlamına gelen acil bir uyarı sayıla bilinir.

Evcil hayvanlar üzerinde pire yumurtaları çok fazla sayıda bulunmaz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi pire yumurtaları kaygan olduklarından evcil hayvanlar üzerinden kolayca düşebilmektedirler. Evcil hayvanlarınızda pire kontrolü yapmak için kaliteli ve büyük bir büyüteç bulundurmanız gerekmektedir. Kontrollerinize pirelerin saklanmayı ve yumurta bırakmayı en çok sevdiği kalça, kuyruk tabanı, ense ve kürek kemikleri arasından başlayabilirsiniz. Ayrıca evcil hayvanlarınızın yataklarını da bu büyüteç ile inceleyebilirsiniz.

Pire Kaç Gün Aç Kalabilir?

Pirelerin aç kalabilecekleri gün sayısı yaşam evreleri ile doğru orantılıdır. Yetişkin bir pire 24 saatten uzun süre konakçısından ayrılırsa genellikle 4 gün içinde açlıktan ölebilirler. Bunun sebebi konakçı ile geçirdikleri zaman sürecinde ortaya çıkan bağımlılıktır.

Yumurta veya larva konumundaki pirelerin her hangi bir konakçıya ihtiyaçları bulunmamaktadır. Larvalar sıcaklık 95 dereceye ulaşırsa ölürler bu yüzden gölge yerlerde bulunmaktadırlar. Bu larvalar daha sonra bir koza örerek yetişkin forma adım atarlar.

Yumurtadan çıkan genç pireler ilk beslenmelerinden önce çevrede bir konakçı tespit edene kadar kozada 6 ay ile 12 arasında durabilirler. Bir çeşit kış uykusu halinde kalırlar. Kozasından ayrılan bir pire beslenmeden bir haftaya kadar hayatta kalabildiği söylense de bazı deneylerde bu sürenin aylara çıkabildiğini görülmüştür.

Pire Hayvandan İnsana Geçer Mi?

Pireler genel olarak köpekler ve kediler gibi sıcakkanlı hayvan ve kuşlar üzerinde hayat sürerler ancak insana geçse de üzerinde yaşayamazlar. Ama bu sizi ısırmayacakları ve çeşitli hastalıklara sebep olmayacakları anlamına gelmemektedir. yaşayabilirsiniz.

 

Köpek Pireleri Veya Kedi Pireleri İnsanlarda Yaşayabilir Mi?

Pireler insanlar üzerinde yaşayamamakta olup insanlara ısırıkları ile zarar verebilmektedirler. Pireler hayvanlar gibi kürk ve yoğun kılları olmadığı için insanda yaşayamazlar. Kürk ve tüyler üremeleri için olmazsa olmazlarıdır.

İnsanların Saçlarına Pire Bulaşabilir mi?

Hayır insanların saçlarına pire bulaşamaz. Bulaşamazdan kasıt uzun süreli olarak insan saçında fark edilmeden bulunamazlar demektir.

İnsanlar Pireleri Bir Evden Diğerine Taşıyabilir Mi?

Çok nadir olarak pireler bir insan vücudundan bir diğer insan vücuduna geçerler. Bu anlamda bu soruya evet cevabını verebiliriz.

 

Pire Yumurtası Evden Nasıl Temizlenir?

Pire yumurtaları nasıl öldürül diye kısa bir araştırma yapmanız durumunda size bazı basit öneriler sunulabilmektedir. Hekimler ve konunun uzmanları evcil hayvanlar üzerinden pireleri uzaklaştırmakta yardımcı olsalar da evde bulunan pire ve pire yumurtalarına karşı sizlere pek faydaları olmayacaktır.

Market vb yerlerden alacağınız pire ilaçları  pire yumurtalarını öldürmede etkili olmayacaktır. İlaç kullanmadan pire yumurtalarından kurtulmanın en etkili yolları temizlik, yıkama ve vakumlamadır. Aşağıda çoğu yanlış olan ve insanlar tarafından pire yumurtalarından kurtulmak için başvurulan yöntemlere göz atalım. Burada yer alan yöntemler bizim tarafımızdan önerilen yöntemler olmayıp genel olarak yapılan yanlışlara dikkat çekmek için yazılmıştır.

Bulaşık Sabunları

Evcil hayvanları üzerinde bulaşık sabunu kullananlar olduğunu duymakla birlikte kesinlikle uzak durulması gereken bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Bulaşık sabunları yetişkin bazı pireleri öldürse de evcil hayvanın cildi için gerekli doğal yağları da yok etmektedir. Bir de üstüne pire ciltte tahriş yapmışsa bu durumu daha da kötüleştirecektir.

Sıcak su

Çarşafları ve yatak takımlarını 140 derece veya daha sıcak suda yıkamak, kumaşlara ve döşemelere girmiş pire yumurtalarının çoğunu yok etme konusunda gayet başarılı olacaktır. Halıları profesyonel bir yıkama firmasına verebilirsiniz. Evde halılarınızı vakumladıktan sonra buharla temizlemek pire yumurtalarının yok edilmesi açısından faydalı olacaktır. Pire yumurtalarını halılardan temizlemek biraz zor olsa da mutlaka yapılması gereken bir işlemdir.

Hindistancevizi yağı

Hindistan cevizi yağını köpeklerinin ciltlerine iyi geldiği ve pireleri uzaklaştırdığı için kullananların olduğu söylense de biz ce uzak durulması gereken bir yöntemdir ve pire yumurtalarını yok etmeye bir katkısı yoktur.

Diyatomlu Toprak (DE)

İnternetteki bazı tavsiyeler, halılara ve evcil hayvanların yataklarına diyatomlu toprak serpmenizi önerir. Ulusal Pestisit Bilgi Merkezi’ne (NPIC) göre, “Diatomlu toprak, böceğin dış iskeletinin kütikülündeki sıvı ve katı yağları emerek böceklerin kurumasına ve ölmesine neden olur. Keskin kenarları aşındırıcıdır ve süreci hızlandırır.”

Bununla birlikte, bazı veteriner hekimler, evcil hayvanların solunum ve sindirim yollarına zarar verebileceği konusunda uyarıyor ve evcil hayvan ebeveynlerine, evcil hayvanların onu soluyabileceği veya yutabileceği alanlarda kullanmaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor. Pire ve pire yumurtalarını öldürmek için diyatomlu toprak kullanmakla ilgileniyor olabilirsiniz ancak bizce veterinere danışılmalı ve mümkünse uzak durulmalıdır

Tuz

Bazı insanlarda tuzu pire yumurtalarını öldürmek için serpmektedir. Ancak bu yöntemde evcil hayvanlarınız açısından tehlikeli olmakla beraber pire yumurtaları için etkisiz kalan önlemlerdendir.

Sirke

Sirke kullanmak da pire yumurtalarını önlemek için etkisiz bir yoldur.

 

Çaresizlik insanlara yukarıda saydığımız bazıları gayet tehlikeli olan yöntemlere sevk etmektedir. Bu süreçte mutlaka profesyonel bir destek almanız yararlı olacaktır. Evcil hayvanınız hemen veterinere götürülmeli. Profesyonel ilaçlama firmaları ile iletişime geçilmeli. Halı ve yünlülerin yıkanması için de profesyonel destek almak en güvenli yol olacaktır.

Pire yumurtalarının giderildiğinden emin olmadan evcil hayvanınızı bulunduğunuz ortama sokmak evcil hayvanın tekrar bu sorunla karşılaşmasına sebep olacaktır. Bu kısır döngü bu şekilde devam edecektir.

Call Now ButtonHEMEN ARA